Odstřelovači z Útvaru speciálních operací VP mistry světa

V Maďarsku se ve dnech 22. až 26. května 2009 uskutečnilo současně Mistrovství světa odstřelovačů a Světový pohár.

Na devadesát elitních policejních a vojenských střelců z patnácti států měřilo síly v několika kategoriích jak mezi jednotlivci, tak mezi družstvy.

V obrovské konkurenci stoupali příslušníci Útvaru speciálních operací Vojenské policie třikrát na první místo na stupních vítězů. V kategorii policejních a vojenských složek se mistrem světa stal praporčík R.M., v kategorii družstev se mistry světa stali praporčíci R.M. a J.B. a navíc absolutním vítězem se stal opět praporčík R.M.

„Jsem nesmírně hrdý, že mohu velet takovým profesionálům, kteří, ač individualisté, jsou neustále týmovými hráči. Troufám si tvrdit, že výsledek práce odstřelovačů je vždy odrazem souhry celého kolektivu,“ řekl k triumfu vojenských policistů velitel útvaru speciálních operací z pověření kapitán Robert Holubek.

Zdroj: army.cz

Soutěžní disciplíny jsou během takových závodů podobné a velmi náročné. Soutěžící například dvacet minut pozoruje přes puškohled, kde se mu vynoří terč, a pak musí na povel během tří sekund přesně vystřelit. Přesně pochopitelně u odstřelovačů znamená jediným výstřelem. Do poslední chvíle ale neví, kde se terč objeví. Střílí na různé vzdálenosti od 30 až po 400 metrů.

Mezi nejzajímavější a zároveň nejtěžší disciplíny patří různé týmové úkoly ve dvojicích. Například jeden z dvojice je zhruba 30 metrů od připraveného střelce. Na malou chvíli se mu objeví obrázek terče s obličejem, který má střelec zasáhnout. Pozorovatel musí co nejrychleji doběhnout ke střelci, předat mu informace o cíli a jeden náboj a střelec musí v krátkém limitu terč zasáhnout.
Zdroj: IDnes

Video maďarské televize z devátého ročníku. tzn. nejedná se o rok, kdy vyhráli příslušníci SOGu!

Galerie je také z posledního ročníku soutěže 2010, ale podle několika fotek z roku 2007, byl průběh soutěže v posledních ročnících stejný.