Ztráta vojáka Milana Štěrby

milansterba

17. března 2008 byl v severním Afghánistánu v rámci mise Mezinárodních bezpečnostních podpůrných sil ve městě Girišk při sebevražedném atentátu zabit člen jednotky, poručík Milan Štěrba.

Dne 17. března jeho útvar zabezpečoval v okrese Girišk v provincii Helmand dánský tým CIMIC (Civil-Military Cooperation – jednotka civilně vojenské spolupráce). V 9:30 se stali terčem sebevražedného atentátníka. Milan Štěrba byl smrtelně zraněn, stejně tak zahynuli čtyři dánští vojáci a tři civilisté. Jeden jeho český kolega byl raněn těžce a druhý lehce.

Poslední fotografie Milana Štěrby těsně před opuštěním základny před incidentem.

Jak daleko jste byl od epicentra výbuchu(Praporčík Michal Adamec)?
Asi patnáct metrů. Pokud bych byl o metr blíž, asi bychom tu dnes spolu nehovořili. Mladinkému britskému spojaři to přerazilo nohu. A nehledě na bolest, přivolával radiostanicí pomoc. V Afghánistánu byl první den. Obdivoval jsem ho, jak to i přes své zranění zvládal.
Všichni, kteří jen trochu mohli, pomáhali raněným nebo zaujímali kruhovou obranu. Čekali jsme přitom další útok. Obvykle totiž přicházejí v několika vlnách – ať už jde o explozi zaparkovaného auta, či o palbu protitankovými střelami.

Zdroj:IDnes
Wikipedie

Článek o transportu do ČR na army.cz.