Situace v Afghánistánu

Stav v Afghánistánu v době působení SOGu, který přetrvává v obecnosti až do dnešních dob. Proto jsem sepsal pár postřehů z rozhovoru s Martinem Vorlíčkem.

Kdo je Tálibán?

Příslušníky Tálibánu jsou místní lidé, převážně promíchaní s obyvatelstvem.
Jejich motivace vychází často z finanční stránky. Spolupracují s tím, kdo dá víc, nezáleží jde o jestli koaliční síly nebo Tálibán. V tuto chvíli nabízí dle Vorlíčka více Tálibán.
Druhou věcí je strachu z Tálibánu při jejich spolupráci s koaličními vojáky a vládou. Stává se, že místní představitelé jsou zabíjeni třeba i za přijetí daru od vlády. Afghánská vláda není schopna zajistit bezpečnost prakticky ani v hlavním městě natož v odlehlých oblastech.
Hlavní příjmy Tálibánu pocházejí z pěstování opia.

Část Talibanců jsou žoldáci jde o araby z Iránu, Čečenska a dalších zemí, které financuje Al-Káida. Ti se podílejí na teroru obyvatel a vytváření napětí a strachu mezi lidmi. Koaliční síly napadali bojovníci, jak se zkušenostmi z jiných konfliktů, ale také  žoldáci s pevnou sazbou 12 dolarů za den střílení z kalašnikova, které platil Taliban.

Podle Martina Vorlíčka je třeba nejprve zvítězit vojensky a pak je možná stabilizace země. Většina armád zůstává na svých základnách a hlídá spíše sama sebe a jejich civilní pracovníky. Ofenzivní operace nutné k vítězství v Afghánistánu provádí zřejmě jen Americká armáda, Britská a Dánská armáda, dle zkušeností s armádami, se kterými se Martin Vorlíček setkal během svého působení v misích.