Útvar speciálních operací Vojenské policie
Nazývaný také Special Operation Group byl založen v reakci na útoky 11. září 2001 a vzniklé poptávce po plnění specifických úkolů. Speciální skupina, která později dostala jméno SOG, vznikla při vojenské policii 1. srpna 2002. Takzvané Pohotovostní oddělení VP Praha mělo tabulkově 26 míst a jeho členové byli především lidé od zásahových jednotek policie. Oficiálně působila jednotka od září roku 2004.
Jednotka měla zpočátku oficiální podporu tehdejšího ministra obrany za ČSSD Tvrdíka. Ten jim tehdy (podle informací, co jsem se dočetl) zřejmě umožnil nakoupit výzbroj a výstroj, kterou jen chtěli. Jednotka na sebe upozornila zajišťováním bezpečnosti při summitu Nato v Praze.
Heslo jednotky
AUDACES FORTUNA IUVAT
odvážným štěstí přeje (Vergilius, Aeneis)
„V lednu 2003 jsme dostali první zahraniční úkol. Do Kábulu měla letět delegace ministerstva průmyslu a obchodu. Šlo asi o 35 lidí. Tehdejší ministr obrany Jaroslav Tvrdík rozhodl, že se o to postará vojenská policie,“ vypráví Milan. „Řekli nám to pouhých deset dnů před odletem. Všechno jsme to nakonec nějak zvládli. Potřebovali jsme ale průkazy. Říkali jsme si, že na nich musí být jednoduchý název, v angličtině a složený ze tří písmen. A tak vznikl SOG – Special Operations Group.“
příslušník SOGu
Operační pohotovost jednotky k zásahu představovala pouhých několik hodin. Veškerá potřebná výstroj, výzbroj a materiál včetně potravin nutných pro týdenní působení jednotky kdekoliv ve světě, byly neustále sbaleny a připraveny k transportu.
S přepravou skupiny na místo určení by neměly být větší problémy. Nic na tom nemění skutečnost, že letectvo naší armády nemá k dispozici letoun pro přepravu rozměrnější techniky na strategické vzdálenosti. V případě únosu by byla situace řešena tak, že zásahovou skupinu s výzbrojí a potřebným vybavením by do Iráku přepravil armádní letoun Tu-154. Potřebná automobilová technika by se pak prostě pronajala až na místě. Podle vojáků ze SOG by to mělo dokonce tu výhodu, že skupina by při přepravě v místě zásahu budila menší pozornost.
Zdroj: AReport
- Posláním jednotky je plnit nestandardní a speciální úkoly. Jedná se především o takové oblasti, kde nelze vystačit s doposud používanými formami výcviku nebo se standardní výzbrojí, výstrojí a technikou z výzbroje ostatních součástí Vojenské policie.
- Jednotka plní úkoly policejní ochrany ve smyslu zák. 124/1992 Sb., o vojenské policii se zaměřením na posílení úkolů ochrany důležitých objektů a materiálu, s nímž hospodaří resort ministerstva obrany na území ČR, ale i v misích a operacích.
- Plní úkoly ochrany osob (VIP) zejména v krizových situacích, misích a operacích.
- Plní úkoly v oblasti objasňování protiprávních jednání ve smyslu zák. 124/1992 Sb., o vojenské policii a zákona 141/1961 Sb., trestního řádu.
- Plní úkoly ochrany vládních letadel.
- Plní úkoly policejní ochrany proti zvláště nebezpečným pachatelům trestné činnosti (zejména ozbrojeným, včetně problematiky rukojmích a k protiteroristické činnosti).
- Všechny tyto úkoly je připraven plnit i mimo území ČR (např. v prostorech nasazení AČR).
- Útvar je určen k provádění akcí proti teroristickým a zvlášť závažným trestným činům ve vojenských objektech, k ochraně určených důležitých osob ve vztahu k resortu Ministerstva obrany v ČR nebo k zabezpečení dalších určených osob v zahraničí.
- zahraniční operace
- policejní operace proti zvláště nebezpečným pachatelům
- získávání informací
- protiteroristické operace
- záchrana rukojmích
Zdroj: SOG, lidovky.cz
Dobrý den,
rád bych Vám poděkoval za vedení kvalitních, přínosných a hezkých stránek. Byli mi zde zodpovězeny všechny otázky které jsem ohledně jednotky měl až na jednu a proto prosím o její dodatečné zodpovězení. Co znamená symbol jednotky? (míněna omega proklátá mečem na černém pozadí) děkuju.
S díkem a vírou v další zlepšování a doplňování stránek Jan Valenta