Scénáře bojových akcí

Úkoly na misi v Afghánistánu.

Mise během rotace trvaly někdy až tři týdny. Vojáci v takovém případě vybudovali předsunutou základnu odkud operovali. Taková základna je myslím vidět náhodou na jedné fotce z armyfora.

sog_011

Direct Action

Přímé akce jsou údery a jiná ofenzivní činnost krátkého trvání a malého rozsahu prováděné jako speciální operace v nepřátelském, popřeném nebo politicky citlivém prostředí. Upotřebují specializované vojenské schopnosti za účelem obsadit, získat, poškodit nebo zničit určené cíle. Přímé akce se odlišují od konvenčních ofenzivních akcí ve stupni fyzického a politického nebezpečí, operačních technikách a míře náročnosti a preciznosti užití sil za účelem dosáhnutí specifických požadavků.

Zdroj: specwar.info

Popis dle Martina z rozhovoru na ČR1.

  1. Upozornění spojenců o operaci k zabránění spřátelené palby (Friendly Fire).
  2. Předsunutí ostřelovačů.
  3. Hlavní útok jednotky.

Čištění budov

Na křídlech byly britské jednotky a SOG útočil uprostřed krytý z obou stran. Jednalo se o čištění „compoundů“, jak v afghánistánu vojáci říkají komplexům budov, které jsou po celém území.

Na jednom z videí je takový typický compound vidět. Konkrétně v tomto případě byl plán následující. „Vrtulník, ve kterém bude většina našeho mužstva, sedne, vystoupíme ve dvou proudech zaujmeme kruhovku(kruhovou obranu).“  Ze satelitního snímku nebyli schopni určit, jak vypadá terén na místě.

compound

Záchrana jednotek z léčky

Převážně Britů.

Útoky na bodové cíle

Jednou ze základních činnosti SOG bylo také prohledávání krytů nepřítele, opevněných obydlí a bývalých zákopů po sovětských vojácích z dob afghánsko-ruské války.

„Útočili jsme na bodové cíle. Například jsme se dozvěděli, kde mají Talibanci svůj safe house. V noci jsme se
k němu přiblížili, pomocí výbušniny vyrazili dveře, vběhli dovnitř, udělali svou práci a zase se vrátili na základnu.“ Lumír Němec

Vytlačování nepřítele bojem z daných oblastí

„Rychle jsme přijeli k cíli, zaútočili a zmizeli. Nad sebou jsme měli britské bojové vrtulníky AH 64 Apache. Nebo jsme hermeticky uzavřeli oblast a bez kontroly skrze ni nikdo neprojel,“ popisuje Lidinský taktiku

Získávání zpravodajských informací

„Dařilo se nám navázat kontakty s normálními Afghánci, zemědělci, trhovci, kteří válkou trpěli a Taliban nepodporovali. Získávali jsme tak zpravodajské informace důležité pro britské vedení, které mělo tuto oblast Afghánistánu na starost.“

Jednou za nimi přišli zástupci vesničanů zjišťovat, zda u jejich domů zůstanou delší dobu. „Byli jsme pro ně zárukou, že se Taliban a na něj napojené gangy jen tak nevrátí. Na oplátku nás informovali o nestandardních věcech, které viděli, řekli nám například o chlapovi na motorce s protitankovými minami,“ vysvětluje Lidinský.

Zajímání osob

Ve spolupráci s americkým SF(zelené barety) v Lógaru v roce 2008 zatýkal SOG osoby ze seznamu(?).

SOG společně s rumunskou jednotkou SF a ANA zatkl v Logaru 15. října 2008 mulu (polního velitele Talibánu) a jeho bojovníky, kteří zorganizovali útok na české vojáky. Velitele Talibánu odpovědného za útok na české vojáky (najetí HMMWV na IED).

PEI390309_15_rijen08

Členové SOG v poušti hlídkovali několik dní v kuse. Díky tomu čeští vojáci koaličním zpravodajům často dodali například zadržené spojky nebo zvědy Talibanu, kteří se pohybovali převážně právě na motorkách. „Z takových střípků si spojenecké vojenské zpravodajské služby dělaly obrázek o situaci v oblasti,“
Zdroj: xman.idnes.cz

Ochrána VIP

sog_059

Doprovázení konvojů NATO

PEI390323_25_cervenec07

„Povětšinou jsme tedy patrolovali z předsunutých základen, prováděli doprovody a ochranu konvojů a jednotek provádějících kontrolu stanovišť afghánské policie a armády.“ kapitán Pavel Růžička (velitel 2. kontingentu v Afghánistánu)

7

Ochrana jednotek provádějících kontroly

kontrola1 kontrola2 sog2qp5
Kontrola aut na silnici k městečku Čarch (Charkh).

Likvidace minometných týmů(odpalovačů raket) Talibanu

Minometné týmy útočící na základny si braly děti jako štít.

Proti tomu využíval SOG ostřelovače.


Úkoly ostřelovačů

Citace z fóra palba.cz:

„Co jsem četl tak jsou tam odstřelovači nasazováni i jako „lovci“ například v provincii Helmand, kde mají svá stanoviště v tzv. „zelené zóně“ to je okolí řeky Helmand a tam eliminují bojovníky Talibanu kteří tam opravdu hodně operují vzhledem k tomu že se tam daří máku=drogám.“

Pohybovali se na špičce útočícího týmu a nejprve provedli průzkum a zlikvidovali část protivníků z dálky.

Úkoly leteckých návodčích – FAC

Návodčí komunikují s letouny či helikoptérami a navádějí je na cíl. „Na rozdíl od jihu, tady v Lógaru tvoří odhozy pum malé procento. Většinou jde o průzkumné lety nebo o demonstraci síly,“ říká Martin. Demonstrace síly znamená, že přivolaný stroj proletí nízko nad zemí v určité oblasti, aby se ukázal a zastrašil protivníka.

V Lógaru se spolupracuje hlavně s Američany.“

„Při jedné akci jsme měli ve vzduchu strategický bombardér B-1. Předali jsme mu souřadnice cíle, ale velitel čekal, protože jedna jednotka byla blízko místa shozu. Do toho nám pilot hlásil, že může čekat už jenom deset minut, protože musí dotankovat,“ popisuje Martin průběh jedné akce.

„Ve chvíli, kdy už B-1 odlítal, dal velitel pokyn, že může začít odhoz bomby. A pilot i přesto, že už potřeboval odletět, to učinil. Piloti si obvykle dobře uvědomují situaci na zemi. A když můžou, nenechají tě ve štychu.“

„Kolegové si Schamse pamatují jako spolehlivého vojáka. Vyprávějí, že když se dobývala jeskyně v­ horách, vyrazil k ní mezi prvními. Vzpomínají také na jednu prudkou přestřelku, při které zasáhla britského vojáka palba povstalců. Schams se tehdy doplazil k jeho kulometu a vedl palbu místo zraněného Brita. Přestože jako zdravotník by měl být posledním, kdo za kulomet zalehne. Nikdo jiný nebyl v té chvíli po ruce.“